The programme for this year’s event is published !Take a closer look at this year’s detailed annual conference programme .

9:00 –10:00                                          Attedance turnout & registrations
10:00 –11:30                                                       Central Panel
Speakers :
Rui Miguel Forte – reEmbed
Apostolos Tsoumpris – Executive Director, ICAP Management Consultants
Dimitris Kouvaras – Business Development, Technology & Innovation Platform SAP Hellas, Cyprus & Malta
Konstantinos Tsiptsis – Advanced Analytics, Data Visualization & Campaign Management,  Eurobank Group Digital Banking
Dimitris Koutsanastasis – Solution Specialist in Data Platforms Solutions Specialist, Microsoft
11:30 –11:40                                                         Break Time
11:40 –12:50 Οχήματα, Μεταφορές, Τροφοδοσία

Central Conference hall “Κοντογιώργης”

Μηχανική Μάθηση και Υπολογιστικές Τεχνολογίες

Lecture Hall 1(Α)

Μεταμορφώνοντας Καταστήματα

Lecture Hall 1(Δ)

Gamification και Πληροφοριακά Συστήματα

Lecture Hall 1(ΣΤ)

Συνδεδεμένα – Αυτοοδηγούμενα Οχήματα: η Πρόκληση του Μέλλοντος για τις Οδικές Μεταφορές.

Ηλίας Παναγιωτόπουλος.

Sentiment Classification for Product Reviews using Ensemble Models.

Panagiotis Diakos, Katerina Kapagiannidi, Arsinta Rantza, Panagiotis Repoussis.

Placing Branded Rewards on the Map: Results of a Qualitative Study on Mobile Loyalty and Proximity Marketing.

Leon Gavalas.

Gamification: Σχεδιάζοντας με στόχο την αλληλεπίδραση στο πλαίσιο συνεργατικής παραγωγής παιδικών ηλεκτρονικών βιβλίων και εφαρμογών.

Σταύρος Λουνής.

Εφαρμογές Επιχειρηματικής Αναλυτικής στην Αλυσίδα Εφοδιασμού και Ζήτησης.

Σταυρούλα Σαρρή και Χρύσα Λαρδοπούλου.

Εφαρμογή του ΙΒΜ Watson για τη δημιουργία προφίλ φοιτητών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Δημήτρης Ξένος και Κώστας Βεργίδης.

Enhance shopping experience and support decision making leveraging BLE beacons in a grocery retail store.

Stratos Triantafyllou, Lamprini Koutsokera, Vasilis Stavrou, Anastasia Griva.

Χρήση τεχνικών Gamification, σε συνδυασμό με γεωχωρικές πληροφορίες και δεδομένα από αισθητήρες, με στόχο την αύξηση της Παρακίνησης Εργαζομένων για την Εξοικονόμηση Ενέργειας σε Χώρους Εργασίας.

Δημοσθένης Κωτσόπουλος, Κλεοπάτρα Μπαρδάκη, Σταύρος Λουνής, Κατερίνα Πραματάρη.

Προσδιορισμός Βέλτιστων Διαδρομών Μεταξύ Διαδοχικών Πελατών σε «Πράσινα» Χρονο-Εξαρτώμενα Προβληματα Δρομολόγησης Οχημάτων.

Ανθούλα Πλακιά, και Κωνσταντίνος Ανδρουτσόπουλος.

Μηχανική Μάθηση και Μεγάλα Δεδομένα στον Επιχειρηματικό Αθλητισμό: Η περίπτωση της Αγγλικής Premier League.

Παναγιώτης Τόγιας και Κωνσταντίνος Θεολόγος.

InStore Innovative Technologies to enhance customer experience .

Maria Saridou.

Information System Canvas: Developing a consultancy tool to model Information System’s Value.

Nikiforos Botis, Yiannis Kanellopoulos, Angeliki Poulymenakou, Freek Hoekstra.

Industry 4.0: Διαχείριση αυτόνομων οχημάτων στη βιομηχανία.

Δημήτριος Κατικαρίδης, Ιωάννης Μενεξές, Δημήτριος Μπεχτσής, Δημήτριος Βλάχος

An empirical analysis of vulnerabilities in virtualization technologies.

Antonios Gkortzis, Stamatia Rizou, Diomidis Spinellis.

Σερφάροντας στο Φυσικό Κατάστημα Αξιοποιώντας το Physical Web: Μια Αρχική Διερευνητική Μελέτη.

Χρήστος Λάζαρης και Αδάμ Βρεχόπουλος.

Άξονες ποιότητας στο ηλεκτρονικό εμπόριο για B2C ελληνικές επιχειρήσεις: Το μοντέλο των τεσσάρων αξόνων.

Γεώργιος Μιχάλης Παπαδόπουλος.

12:50 –13:10 Διάλειμμα
13:10 –14:00 Workshop by MSc στην Διοικητική Επιστήμη και Τεχνολογία by
G. Lekakos (DMST),
E. Pounenti (SAP),
E. Kalia (SAS),
K. Fraidaki (Digital Marketing in the Tourist Sector),
I. Mourtos (DMST),
G. Giaglis (DMST).Central Conference hall “Κοντογιώργης”
“Internet of Things Applications” by Σεραφείμ Κατσικάς, CTO, METIS

Lecture Hall 1(Α)

Datathon by ELTRUN (1)

Lecture Hall 1(Δ)

14:00 –14:50 Διάλειμμα – Φαγητό
14:50 –16:00 Βελτιστοποίηση και Εφαρμογές

Central Conference hall “Κοντογιώργης”

Νέες Τάσεις στις Επιχειρήσεις και την Κοινωνία

Lecture Hall 1(Α)

Κοινωνικά Δίκτυα, Επιχειρηματικότητα

Lecture Hall 1(Δ)

Διαδίκτυο των Πραγμάτων και Ευφυή Συστήματα

Lecture Hall 1(ΣΤ)

The Flexible Job-Shop Scheduling Problem with Resource Constraints.

Grigoris Kasapidis, Panagiotis Repoussis, and Christos Tarantilis.

Βέλτιστες Πρακτικές για την Ηλεκτρονική Διακυβέρνηση στην Τοπική Αυτοδιοίκηση της Κύπρου.

Μιχαήλ Μπέης.

Μέσα Κοινωνικής Δικτύωσης στην Βιομηχανία Τροφίμων και Ποτών.

Αναστάσιος Λιαπάκης και Θεόδωρος Τσιλγιρίδης.

Η Τεχνολογία Near Field Communications (NFC).

Αναστάσιος Καλαϊτζίδης.

Μεθοδολογίες ευσταθούς βελτιστοποίησης επενδυτικών χαρτοφυλακίων: Μια υπολογιστική συγκριτική ανάλυση.

Αντώντιος Γεωργαντάς και Μιχάλης Δούμπος.

Λογισμικό Ανοιχτού Κώδικα στις Επιχειρήσεις και το Εκπαιδευτικό Κοινωνικό Δίκτυο Edmodo στη διδακτική πράξη.

Ραφαέλλα-Ευαγγελία Βισβίκη.

Τα οφέλη του ψηφιακού έναντι του παραδοσιακού marketing και της διαφήμισης για τις σύγχρονες επιχειρήσεις.

Παρασκευή Κουντούρη.

Η Επίδραση του Τομέα Περιβάλλοντος και Ενέργειας στη Μετάβαση των Ελληνικών Πόλεων σε «Ευφυείς Πόλεις».

Γεώργιος Σιώκας και Σπήλιος Καζής.

Optimization the availability of a system subject maintenance under conditions.

Christos Bardas.

Η σχέση μεταξύ προϊοντικής διαφοροποίησης και μεθόδου διεθνοποίησης: Ο κρίσιμος ρόλος της διεθνούς εμπειρίας.

Άννα Γιανναδάκη.

Επιχειρηματικό Σχέδιο: Δημιουργία Κονικλοτροφικής Μονάδας και Εμπορία Καινοτόμων Κρεατοσκευασμάτων Και Αλλαντικών Κουνελιού.

Μαρία Σπηλιώτη, Ευάγγελος Ζωίδης, Γιώργος Παπαδομιχελάκης, Κώστας Τσιμπούκας.

Internet of Things: Disrupting The Technology That Disrupted The World.

Άκης Αθανασιάδης.

Υλοποίηση του αλγορίθμου DBSCAN και η εφαρμογή του σε δεδομένα της αγοράς.

Φωτεινή Καλαφάτη.

Assessing Entrepreneurship Education in Greece: An Integrated Model Approach.

Thomas Gkourlas and Constantellou Anastasia.

Εφαρμογές Πολυπρακτορικών Συστημάτων σε αγροδιατροφικές εφοδιαστικές αλυσίδες.

Ευάγγελος Κούτρας, Δημήτριος Μπεχτσής, και Δημήτριος Βλάχος.

Το Νοικοκυριό ως Σύστημα Σε Προσομοίωση.

Πέτρος Πριβαρτιτσάνης.

16:00 –16:10                                                        Break Time
16:10 –17:10 “Lead your Walk” by AIESEC

Central Conference hall “Κοντογιώργης”

Data Game by Thinkbiz

Lecture Hall 1(Α)

Datathon by ELTRUN (2)

Lecture Hall 1(Δ)

“The future of voice interface and voice computing” by Αλέξανδρος Ίβος, Χριστίνα Χανιωτάκη

Lecture Hall 1(ΣΤ)

17:10 –17:20                                                     Break Time
17:20 –18:10 Ανοιχτή Καινοτομία και Αξιοποίηση της Έρευνας Case Studies:
Θοδωρής Κοτσώνης,  ControlThings και Λέων Γαβαλάς, Αναστασία Γρίβα, BeSpot.
Συντονισμός: Αναπλ. Καθηγήτρια Κ. ΠραματάρηBest Paper Award                                     End of the conference

you can also download it here : Conference Schedule