19ο ΦΣΔΕΤ: Sustainability

Το φετινό συνέδριο θα πραγματεύεται το θέμα μας της διαχείρισης των πόρων και της βιώσιμης ανάπτυξης είναι σημαντικό για τον παγκόσμιο κόσμο, στην προσπάθεια να αντιμετωπίσουμε τα προβλήματα που συντρέχουν από την υπερτροφή στις πηγές και την κατανάλωση των πόρων. Επομένως, η καλή διαχείριση των πόρων είναι αναγκαία για τη βιώσιμη ανάπτυξη και τη διατήρηση της επικαιρότητας των πόρων για τις μελλοντικές γενιές.

Στο φοιτητικό συνέδριο διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθήνας, η καλή διαχείριση των πόρων και η βιώσιμη ανάπτυξη θα παρουσιαστούν ως κύριο θέμα σε συζητήσεις και εκπαιδευτικές δραστηριότητες. Στο συνέδριο, θα ασχοληθούμε με την αναγνωστική εκμάθηση και θα συζητήσουμε και θα αναλύσουμε τις πρακτικές και τα μέσα που χρησιμοποιούνται από τις επιχειρήσεις για να διαχειρίζονται τα πόριστή πόρων και να προσφέρουν προτεραιότητες στη βιώσιμη ανάπτυξη. Επίσης, θα αξιολογήσουμε την αποτελεσματικότητα αυτών των πρακτικών και θα βρούμε τρόπους για τη βελτίωση τους.

Εκτός από την αναγνωστική εκμάθηση, θα παρουσιαστούν επίσης παραδείγματα επιτυχημένων πρακτικών που χρησιμοποιούνται από επιχειρήσεις για τη διαχείριση των πόρων και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Θα επικεντρωθούμε επίσης στην επιστημονική πλευρά της θεματικής αυτής και θα παρουσιάσουμε τις πιο πρότυπες πρακτικές διαχείρισης των πόρων στη βιώσιμη ανάπτυξη.

Στο συνολικό, το φοιτητικό συνέδριο διοικητικής επιστήμης και τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών είναι μια εξαιρετική ευκαιρία για να ενισχυθεί η γνώση και να εναρμονιστούν οι πρακτικές για την καλή διαχείρηση των πόρων και τη βιώσιμη ανάπτυξη. Η συζήτηση και η ανάλυση της σειράς αυτών των θεμάτων είναι απαραίτητη για να στερεωθεί η παγκόσμια ανάπτυξη στο μέλλον και να διασφαλιστεί μια βιώσιμη περιβαλλοντική κατάσταση για τα επόμενα γενιά.